TJ SOKOL KRÁLOVICE

Nosil jsem trenérovi kužely, proto jsem hvězda, směje se královický záložník Jiří Novák.

07.12.2012 20:56

Získal nejvíce nominací na hráče zápasu, proto se může královický záložník Jiří Novák pochlubit titulem „Hvězda podzimu“ Pražská teplárenská přeboru Prahy.

Jste hvězdou podzimu, jak se to poslouchá?

Je to docela překvapení. Ani jsem pomaličku nedohrál podzim a jsem hvězda (usmívá se). Poslední zápasy jsem nastupoval pod prášky. Mám problémy s kolenem, v závěru jsem si musel dát před výkopem několik brufenů. Teď si trochu odpočinu, chodím na nějaké výživy, věk už bohužel nezastavím.

Pojďme ještě zpátky k té hvězdě...

Těší mě to, ale víc by mě těšilo, kdybychom byli první, to je důležitější. Každé individuální ocenění je samozřejmě velká odměna za ten čas, který fotbalu dávám. Bez spoluhráčů bych ale nic nevyhrál. Trenérovi se asi líbilo, že jsem mu nosil v týdnu kužely, tak mě pak volil nejlepším hráčem (usmívá se).

Jaký měl ohlas titulek: Král Jiří a jeho družina ?

Hned mi volal pan Kahuda a házel srandičky. Titulek to byl dobrej, schytal jsem to hned z první ruky. Asi mě to bude stát něco do kasy. Už jsem klukům vzkazoval, že se v Královicích už neobjevím, aby mě hned nezkasírovali.

Mluvil jste o problémech s kolenem, ale na podzim jste odehrál do minuty všechno. Nechtěl jste si dát pauzu?

Kdybych měl jít na hřiště s tím, že to nevydržím, tak tam nelezu, nekazil bych to ostatním. Dohrál jsem to pod brufeny, šlo to. Horší to bylo den nebo dva po zápasech, to se mi manželka smála, že chodím jako děda. Musím se přes zimu dát nějak do kupy.

S Královicemi jste skončili druzí. Jak podzim hodnotíte?

Začátek byl těžký. V Královicích je nějakou dobu nastavený systém, který tam léta fungoval. Já s tím měl problém. Do prvního mistráku hrála nějaká sestava, ale když přišel ostrý zápas, nebyli dva hráči hotoví. To ve mně doopravdy vřelo. Vím, že je všechno v Královicích na panu Janouškovi, dělá se to na koleni, ale i přesto se některé věci dají zvládat lépe i v těchto podmínkách. Byl jsem trochu nastartovanej, ale důležitou roli sehráli oba trenéři, kteří se snažili situaci uklidnit. Hráči se dodělali a bylo to ku prospěchu věci. Lidi chodili trénovat, kdo nastoupil do zápasu, byl platný. Dřív se tady hrálo se třinácti lidmi a doplňovalo se to z béčka. Když chcete hrát nahoře, tak to takhle nejde. Udělali se kluci, kteří na sobě chtějí pracovat, chtějí vyhrávat, což je rozdíl oproti minulé sezoně. Podzim se nám povedl, jsem druzí, vypadá to dobře. Mysleli jsme si, že Královice nikdy takhle vysoko nebyly, ale na rozlučce nám bylo řečeno, že ano. Takže nám nezbývá, než ten přebor vyhrát.

Takže se budete pokoušet o divizi?

Já ji hrál... Divizi řídí někdo jiný, jsou tam tlaky z jiných stran, největší rozdíl je v rozhodčích. To může být překážka, jestli tam vůbec jít, kdyby se povedlo přebor vyhrát. Iks lidí se v Praze rozčiluje, jak pískají rozhodčí, ale nezažili, jak to vypadá ve třetí lize a divizích. Všichni víme, o čem mluvím. To je bod A. Pak bod B: Finance a doplnění kádru. Divize je o financích, něco musíte dát i hráčům. Já chci přebor vyhrát. Jestli by se pak postoupilo, to je otázka na vedení.

V minulé sezóně jste vedl Královice jako hrající kouč. Teď už jen hrajete. Je to velká změna?

Hrozně se mi ulevilo. Když má člověk trénovat, připravovat tréninky, rozhodovat, kdo nastoupí a kdo ne... Kluci mě znají, jsem náročný na sebe i na ně. Dám příklad: Eda Formáček je hráč, který by měl kopat minimálně druhou ligu, kdyby dělal všechno, co by dělat měl. Já už ale pochopil, že to tak dělat nebude. Jako hrající trenér jsem se s tím nedokázal sžít, štvalo mě to a mrzelo, že se takový hráč neživí fotbalem. Teď už jsem jeho spoluhráč a neřeším to. Opravdu se mi ulevilo, řeším jen svůj výkon. Pozice hrajícího trenéra pro mě byla velká škola, bylo to i ponaučení. Jednou bych chtěl trénovat, ale ideálnější varianta bude, když už v tom týmu nebudu hrát.

Převzato z www.fotbalpraha.cz